ЗАКОН ПАРЕТО (ПРИНЦИП 80 НА 20)

Математична залежність, яка лягла в основу Принципу 80/20, була виявлена більше ста років тому, в 1897 році, італійським економістом Вільфредо Парето (1848-1923). Його відкриття називали по-різному, в тому числі принципом Парето, законом Парето, правилом 80/20, принципом найменшого зусилля, принципом Дисбалансу. Цей принцип здійснив величезний і непомітний широкій публіці вплив на багатьох успішних людей, але залишається однією з найбільших таємниць. Навіть ті деякі з обізнаних про нього, хто знає і застосовує його, використовують лише невелику частку його потужності.

Закон Парето або Принцип 80/20 – один з найбільш поширених способів оцінки ефективності будь-якої діяльності. Його суть полягає в тому, що 20% зусиль дають 80% результату, а інші 80% зусиль реалізують лише 20%. Таким чином, можна зрозуміти, що, вибравши ті оптимальні ресурси, які дають найбільший ефект, можна досягти високих результатів малими затратами. У той же час послідуючі зусилля будуть непотрібними і неефективними.

За словами викладача економіки управління і стратегії бізнесу Школи бізнесу при Бірмінгемському університеті Річарда Коха (Richard Koch) Принцип 80/20 можна сформулювати наступним чином: невелика частка причин, вкладених коштів або прикладених зусиль, відповідає за велику частку результатів, одержуваної продукції або заробленої винагороди. Таким чином, Принцип 80/20 стверджує, що диспропорція є невід'ємною властивістю співвідношення між причинами і результатами, вкладеними і одержаними на виході засобами, прикладеними зусиллями і винагородою за них.

Закон Парето зробив величезний, хоча і непомітний широкій публіці, вплив на багатьох нині успішних людей, особливо бізнесменів, ентузіастів-комп'ютерщиків, фахівців відділів технічного контролю і, таким чином, сприяв формуванню того світу, в якому ми зараз живемо. Проте, дана закономірність залишається однією з найбільших таємниць нашого часу, і навіть ті деякі з обізнаних про неї, хто знає і застосовує її, використовують лише невелику частку її потужності.

Принцип Парето - приклади

Як виглядає принцип Парето в повсякденному житті і де ви можете його побачити? Є багато прикладів, і вони включають в себе такі ситуації, як:

дорожні пригоди, ДТП - близько 20% водіїв винні в 80% аваріях;

інтернет - 20% користувачів зазвичай генерують 80% контенту. Аналогічно це правило діє на різних порталах, наприклад, YouTube. Хоча у каналів багато передплатників, 80% коментарів виходять від 20% з них;

іспити - зазвичай 80% іспиту засноване на 20% матеріалу. Варто задати питання, що є найбільш важливим, і саме про це сказати учням або студентам;

гардероб - безумовно, майже кожен при огляді гардеробу дізнається, що у нього багато одягу, який він взагалі не носить, близько 20% одягу ви носите 80% часу.

Таких прикладів можна навести більше, і якщо ви помітите деякі залежності, то зможете навчитися завдяки принципу Парето економити час і простір.

Чи застосовується принцип Парето на роботі?

Застосування принципу Парето в повсякденній роботі здається майже очевидним. Таке управління собою і завданнями повинно бути важливо для людей, пов'язаних з бізнесом, і мова йде не тільки про підприємців, але і про співробітників. Діяльність 80 з 20 може поліпшити роботу компанії і її персоналу. Як це зробити?

Спочатку ви повинні розуміти, що в значній мірі тільки 20% вашої діяльності дають до 80% результатів. Тому на них варто зосередитися. Наприклад, припустимо, що ви працюєте в компанії, де переважає спілкування з клієнтами по телефону. Ви намагаєтеся ставитися до кожного з них з належною повагою, приділяєте їм багато часу, не дивлячись на те, що іноді це не дає бажаного результату. Ви розумієте, що тільки 20% ваших клієнтів дійсно приносять прибуток компанії, а решта – не мають особливого значення, хоча час, витрачений на них, вимірюється годинами.

Якщо ви відмовитеся від співпраці з такими клієнтами і присвятите весь час і сили щойно згаданим 20%, ви збільшите не тільки прибуток, але і час, який приділяєте роботі.

Тому на початку варто вказати змінні, які ви можете виміряти. Виділіть дії, які насправді можуть генерувати 80% результатів і які, безумовно, заслуговують роботи. Перевірте, які завдання повторюються, і подивіться на них. Проаналізуйте час, присвячений їм - чи можете ви зробити більше? Чи не витрачаєте ви його даремно? Чи немає у вашій роботі відволікаючих факторів, які можна було б усунути?

Якщо ви знайдете завдання, в яких відповідь на вищевказані питання ствердна, подивіться на них уважніше і оцініть, які елементи цієї роботи приносять найбільшу користь. Коли ви їх знайдете, то зможете повністю зосередитися на них, підвищити продуктивність і заощадити час.

ТЕСТ "ПРОГУЛЯНКА"

Пропоную вашій увазі цікавий тест «Прогулянка». Відповіді на питання тут доведеться давати розгорнуті, тому для початку пропоную озброїтися аркушем паперу і ручкою і зрозуміло, бажано, щоб вас ніхто не відволікав. Отже…

Уявіть собі, що ви вибралися на прогулянку за місто, ближче до природи. Ви йдете по дорозі. Як можна детальніше опишіть, яка це дорога – широка або вузька; пряма або звивиста; рівна або з вибоїнами; по якій місцевості ви йдете – може, піднімаєтеся вгору або йдете по рівнині; наскільки мальовнича місцевість, що знаходиться по краях дороги.

Несподівано по дорозі ви зустрічаєте вовка. Який він? Як виглядає?

Ви помічаєте, що вовк потрапив в капкан і не може з нього самостійно вибратися. Що ви зробите? Може, пройдете повз або ж допоможете йому вибратися, або ж пристрелите, щоб тварина не мучилося?

Дорога вивела вас до водойми. Що це за водойма? Річка, невеликий ставок, озеро, море? Який він? Яка там вода? Чи є хвилі? Що знаходиться поблизу? Що ви станете робити: може бути, скупаєтеся, обережно увійшовши у воду, або ж кинетеся з головою? а, може, лише вмиєтеся або ж просто посидьте на березі?

Побувши якийсь час у водойми, ви йдете далі і бачите будинок. Заходьте туди і чуєте, що там явно хтось є. Але виявляється, що це зовсім не людина, а звір. Хто це? Як виглядає ця тварина? Що робить? Опишіть його якомога детальніше.

Вийшовши з дому, ви побачили неподалік дуже красивого коня. Розгляньте його. Який він масті. Спробуйте зрозуміти, який у нього характер-може бути, він норовливий або ж навпаки-абсолютно спокійний. Що робить це тварина? Що ви відчуваєте, дивлячись на нього? Що ви будете робити? Пройдете повз, погодуйте, почастуєте чимось, погладите, а, можливо, не побоїтеся сісти верхи і ускакати геть?

Ключ до тесту:

Дорога – символізує тут ваше життя, а також те, як ви ставитеся до світу і як сприймаєте свій життєвий шлях. У кожного свій варіант відповіді - для одного це лише стежка в лісі, а для іншого – широка автострада. Хтось побачив по краях дороги красиві квіти, а хтось колючий чагарник. Для одних дорога виявилася неймовірно важким підйомом в гору, а для інших – легкою прогулянкою в гаю.

Вовк– це друг. Звичайно, вовк – хижак і тому, з одного боку, може бути страшно, а з іншого – шкода, тому що тварині явно не вибратися з пастки без чиєї-небудь допомоги. Як вчинити – особиста справа кожного. Але те, як ви себе повели в даній ситуації характеризує ваше ставлення до друзів.

Водойма – символізує любов. Хтось побачив розбурхане море – значить і любов бурхлива, з напруженням пристрастей, а хтось – спокійне прозоре озеро – і любов така ж: тиха, чиста. Можливо, хтось представив швидку гірську річку з підводними каменями – так і в любові вашої: багато «підводних каменів».

Один відразу кинувся з головою у воду - з головою до тями, а інший-лише помацав воду рукою: у стосунках він завжди обережний. Хтось жадібно пив воду, втамовуючи спрагу-в любовних відносинах поводиться аналогічно, а хтось довго і з задоволенням плавав у чистій воді.

Звір в будинку- це ви самі. Те, яким ви його побачили – частина вас самих, прихована від усіх.

Кінь символізує вашу "другу половинку". Те, яким ви побачили це тварина – таким ви бачите в ідеалі ЇЇ/ЙОГО: витончену, спокійну/ сильний, нестримний і т. п. Важливо і те, вільним чи був кінь або було ясно, що він вже комусь належить. Якщо ви осідлали чужого коня і поскакали на ньому геть – у житті ви здатні зруйнувати чужі стосунки, якщо будете впевнені, що це саме ТОЙ/ ТА, кого ви шукали. Якщо ж ви навіть побоялися підійти до коня – у відносинах ви дуже боязка людина.

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

/Files/images/Критичне мислення.jpg

Для педагогів:
Тест на визначення особистості
9-11 класи
Тест на толерантність:
5-8 класи
Вправа "Кульбабака відвертості"
Методика «Намалюй себе»
Інструкція: Візьміть аркуш паперу та кольорові олівці. Вмостіться зручно і спробуйте намалювати себе. Себе можна намалювати у вигляді, людини, тваринки, рослини або будь якого предмету. Після того як намалюєте, з боку на аркуші напишіть, як саме цей малюнок характеризує вас.
Це допоможе вам краще зрозуміти себе, свій характер та свої бажання.
Фото малюнку (по бажанню) можна скидати на електронну пошту психолога, яка є на сайті. Або, пізніше, принести малюнок до психолога, для того щоб краще його проаналізувати.

/Files/images/003.jpg/Files/images/15107466_1168553799887125_138788228917037082_n.jpg/Files/images/720fd076202dbb5a85a2c30fada15c96.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 88

Коментарi